První máj, lásky čas…

30. 4. 2012

Třešňová větev

Třešňová větev

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.“ Již od dob Karla Hynka Máchy si mnoho lidí spojuje 1. máj s láskou. Ani nedobrovolné májové průvody za komunismu nedovedly tento fakt změnit. První máj je pro Čechy zřejmě ten nejromantičtější den v roce. Váže se k němu narozdíl od Valentýna několik typicky českých tradic. Protože se 1. máj nezadržitelně blíží (připadá letos na neděli), pojďme se na něj podívat blíže.

Polibek pod třešní

Patrně nejznámějším zvykem, ačkoliv zřejmě nemá nijak zvlášť dlouhou tradici a ani jeho původ není zcela jasný, je prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní. Dívka, kterou pod bílými květy políbí její milý, zůstane prý po celý rok krásná a přitažlivá. Původně měl údajně tento polibek zajišťovat spíše plodnost. Pokud se chcete této pěkné tradice držet a neobjevíte zrovna třešeň, poslouží zajisté dobře jakýkoliv jiný rozkvetlý strom nebo keř, i kdyby to byl třeba šeřík. Záleží především na tom, že jste s tím, s kým se máte rádi, a že trávíte krásný den spolu. Tradičním místem pro májový polibek je pražský Petřín. Tam se to 1. května jen hemží milenci. Petřín je také ideálním místem pro následnou prvomájovou procházku. Spojit ji můžete i s položením kytice u sochy českého již zmiňovaného Karla Hynka Máchy. Právě jeho Máj patří k nejznámějším českým básním.

Stavění májek

Dalším, dnes již skoro zapomenutým zvykem, je stavění májek. Jsou to vlastně opracované vysoké kmínky stromů, jejichž horní část je ozdobena stužkami a věncem. Menší májky se stavěly před domy a měly symbolizovat vyjádření úcty nebo také lásky k dívce. Ve městech se tyto zvyky již nenosí, ale existují naštěstí i další a jednodušší způsoby, jak vyznávat lásku.

Chodníčky lásky

Na prvního máje se také odhalovali tajní milenci. Ten, kdo objevil lásku mezi dvěma partnery, jim vysypal cestičky od domu z písku nebo vápna tak, aby se oba domy spojily. Tyto chodníčky lásky byly pak často velkým překvapením pro ostatní. Často za děláním cestiček stály i škodolibé pohnutky.

Nikoho nemáte?

Pokud byste rádi trávili 1. máj romanticky s partnerem či partnerkou, ale zrovna nikoho nemáte, určitě nezoufejte. Toto jarní období je přímo dělané na to, poznat někoho nového a seznámit se. Ve vzduchu je cítit opojná vůně květin, příslib lásky a nových seznámení. Všemu pomáhá i hezké počasí, které vlévá lidem do žil elán a optimismus. Můžete si zkusit ještě narychlo domluvit nějaké to rande. Těžko by se hledal hezčí příběh k vyprávění, než že jste své první rande absolvovali právě na 1. máje.

Jak prožít 1. máj příjemně…

Pokud máte rádi soukromí, takže vás třeba prostředí Petřína s velkým množstvím dvojic příliš neláká, můžete v Praze zvolit pro rande například lodičky na Vltavě. Až doveslujete do půlky řeky, nikdo vás rozhodně rušit nebude… Je to určitě originální způsob, jak oslavit 1. máj a třeba si z něj vytvoříte malou osobní tradici.

A pokud vůbec nemáte rádi podobné zvyklosti, nenuťte se do nich. Užijte si prostě pěkný den tak, jak sami chcete. Nedůležitější přece je, aby vám bylo dobře a měli jste dobrou náladu. Můžete nám napsat do komentářů, jak se chystáte první máj trávit právě vy :-) .


Tento příspěvek byl vložen 30. 4. 2012 v 17:07 a byl zařazen do kategorie Seznamování.